Czy macierzyństwo unieszczęśliwia?

Wiecie, że utrata pracy, rozwód, a nawet śmierć partnera nie obniżają tak satysfakcji z życia jak… narodziny pierwszego dziecka. A przynajmniej takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w Niemczech, którego celem było sprawdzenie dlaczego pary, które uprzednio deklarowały chęć posiadania licznej gromadki po pojawieniu się pierwszego dziecka nie decydują się już na kolejne. Okazało się, że w pierwszym roku życia dziecka u rodziców obserwowano spadek satysfakcji z żywota średnio o 1,4 punktu. Dla porównania śmierć partnera lub rozwód powodowały spadek o 1 punkt, a utrata pracy o 0,6. Jedynie u 30% badanych poziom satysfakcji z życia pozostawał taki sam albo wzrastał po pojawieniu się malca.

Być może by mnie te wyniki zaskoczyły, gdyby nie wasze maile, które płyną do mnie szeroką strugą i z których wylewają się hektolitry… frustracji, goryczy, krańcowego zmęczenia, stresu, lęku o przyszłość i to czy postępujecie z dziećmi właściwie, a często także rozczarowania partnerem – bo za mało zaangażowany, bo w ogóle nie rozumie.

Ja rozumiem.

Rozumiem bo moje życie wygląda tak samo jak wasze. Moje dni są wypełnione przewijaniem, karmieniem, przebieraniem, wycieraniem glutów, wrzaskami, wysłuchaniem tych wszystkich „mamooooo pić/jeść/siku/a on mi…”, atakami histerii, irracjonalnymi dyskusjami, zabawami, których nienawidzę, a ostatnio jeszcze próbami zmycia bohomazów Drugorodnego ze ścian bo pasję w sobie odkrył nową Picasso jeden.

Do tego dochodzi bezlitosna sterta prania, uwalona kuchnia, obiad, który nie chce się sam zrobić, walające się wszędzie zabawki, które sprawiają, że w domu panuje zupełnie-nie-twórczy chaos i tysiące innych rzeczy, które muszę zrobić, a które robię tylko w połowie albo wcale bo co chwile któreś z dzieci czegoś ode mnie chce.

Każdego dnia co chwilę zerkam na zegarek żeby sprawdzić ILE JESZCZE ZOSTAŁO do drzemki/pory spania.

Każdego dnia nie mogę się doczekać powrotu Wirgiliusza żeby w końcu pogadać z kimś dorosłym, po czym kipię z irytacji, że on chce rozmawiać i, o zgrozo, przytulić się albo cholera wie co jeszcze, bo kiedy dzieci zasną jedyne na co mam ochotę to siedzieć z herbatą i patrzeć tępo w przestrzeń – tak żeby mnie nikt nie dotykał, nikt do mnie nie mówił, nikt niczego nie chciał. Po całym dniu spędzonym z dwójką przyklejonych do mnie dzieci jedyne o czym marzę to święty, niezmącony niczym i nikim spokój.

Każdego dnia jestem piekielnie zmęczona i niewyspana bo choć codziennie obiecuje sobie, że dziś pójdę spać wcześniej to jeszcze nigdy nie poszłam.

Ale pomimo tego wszystkiego nigdy nie byłam tak szczęśliwa jak teraz – kiedy te małe potworki codziennie rozjeżdżają mnie walcem.

Między kolejnymi natarciami walca jest bowiem masa momentów, które sprawiają, że rozpadam się ze szczęścia na atomy. Ot choćby kiedy w codziennej, z góry przegranej gonitwie za odhaczeniem kolejnych super-ważnych-rzeczy na liście do zrobienia, ten kilkudziesięciocentymetrowy człowiek, który przed chwilą głośnym rykiem doprowadzał mnie na skraj załamania nerwowego, ni stąd, ni zowąd wtula się we mnie i zasypia z wyrazem błogostanu na licu. A ja zamiast go odłożyć i zrobić wszystkie super-ważne-rzeczy przez bite dwie godziny nie ruszam się z miejsca łapczywie chłonąc ten obrazek, słuchając spokojnego oddechu, rozczulając się sennymi uśmiechami, muskając złote włoski, a w końcu patrząc jak powoli się budzi i uśmiecha od ucha do ucha na mój widok.

Na mój widok, kumacie?

W życiu nie przypuszczałam, że na widok mojej zmęczonej gęby ktoś będzie strzelał uśmiechy tak pełne bezkrytycznego uwielbienia. Kolejne dwie godziny spędzamy na tuleniu się i wygłupach. Wszystkie super-ważne-rzeczy tracą nagle na znaczeniu.

Pytacie mnie czasem skąd czerpię siłę, radość i dystans.

Z takich momentów właśnie. Zapamiętuję je i pielęgnuje. I zawsze mam gdzieś w głowie dawno zasłyszany postulat, że rodzicielstwo trzeba traktować jak pory roku – tak jak nie możemy poczuć powiewu wiosny u progu zimy, tak nie możemy liczyć na wiele chwil spokoju przy niemowlaku. Ale gdybyśmy całą zimę spędzili na niecierpliwym wyczekiwaniu na wiosnę, to nie zauważylibyśmy jak magiczny jest świat skuty lodem i ile radości można czerpać z rozgrzewania się gorącym kakao po mroźnym spacerze.

Skupiając się na konieczności odśnieżania zimą, gradowych chmurach wiosną, nieznośnym upale latem i listopadowej szarudze jesienią, przegapicie radość z podziwiania oszronionych szyb, zachwyt nad pierwszymi wiosennymi kwiatami, niesamowity zapach powietrza po letniej burzy i nieskrępowaną niczym frajdę z buszowania w stercie liści jesienią.

Dlatego choć nocne pobudki, pieluchy i poznawanie grawitacji metodą wybitnie eksperymentalną (czytaj notoryczne wysypywanie zawartości wszystkich szafek), są równie upierdliwe jak poranne skrobanie skutego lodem samochodu to jednak to śmieszne, niezgrabne dreptanie a’la mumia egipska , ślimtające, spontaniczne całusy, zasypianie na moim brzuchu i pełne zachwytu „miła mama” o poranku będą tylko tu i teraz.

Potem przepadną na zawsze, bo skończy się rodzicielska zima. Ale wiecie co? Wbrew tym wszystkim co próbują mi za wszelka cenę wmówić, „że będę żałować i tęsknić za tymi momentami”, nie będę. Nie będę bo przyjdą nowe powody do radości… i trosk. Bo skończy się zima i nastanie wiosna. Bo z rozkosznego wrzaskuna w pieluchach wyrośnie fascynujący, słodko-gorzki przedszkolak. Bo choć niczym kapryśna wiosenna aura odstawi mi na placu zabaw rutynowy atak histerii pt. „nie pójdę do domu” i będzie się wykłócał o kolor spodenek to chwile później będzie mnie, tak jak teraz jego siostra, zadziwiał swoim dziecięcym zrozumieniem dla istoty wszechrzeczy i napawał dumą przy byle okazji.

Bo, słowo honoru – nigdy w swym życiu nie czułam takiej dumy i wzruszenia, jak teraz kiedy codziennie mam możliwość obserwowania jak te jeszcze przecież przed chwilą kruche i miniaturowe istoty zmieniają się i dojrzewają. Jak każdego dnia uczą mnie czegoś nowego o sobie i o… mnie samej.

Bo razem z nimi dojrzewam i zmieniam się ja i moje podejście do macierzyństwa. Wbrew pozorom nie stawiam sobie bowiem poprzeczki rodzicielskiej tak wysoko jak zakładacie. Wręcz przeciwnie – prawo do popełniania błędów, czasem wielokrotnie tych samych, daję nie tylko moim dzieciom, ale także sobie. Nie spinam się i nie stresuję. Wyzwoliłam się od presji bycia wzorowym rodzicem. Zaakceptowałam to, że nigdy nim nie będę, bo takich nie ma. Każda relacja również ta rodzic dziecko jest pełna sprzecznych uczuć. Tak, dzieci są wspaniałe i jedno spojrzenie na ich słodkie buźki roztapia nam serce, ale też wkurzają, irytują, a nawet rozczarowują. To normalne i ludzkie. I w żadnym wypadku nie świadczy o tym, że jesteście nieudolnymi rodzicami, którzy mają spaprane relacje z dzieckiem.

Dlatego przestańcie się zadręczać i stresować bo czasem jak czytam te wasze maile i komentarze to aż mnie boli. Macierzyństwo po prostu jest schizofreniczne. Czasem jest jak w bajce, a czasem wszystkie marzymy o tym, żeby oni choć na chwilę zniknęli. Czasem jesteśmy oazami cierpliwości i reagujemy książkowo na każdy wybryk, a czasem tracimy cierpliwość przy byle pierdole. Czasem z naszych ust płynną piękne, mądre słowa, a czasem mówimy rzeczy, których potem długo żałujemy. Czasem chcemy żeby minuta trwała godzinę, a czasem chcemy by cały dzień minął nam w minutę. Czasem czujemy, że mamy to całe rodzicielstwo w małym palcu, a czasem mamy wrażenie, że jesteśmy najbardziej nieudolnymi rodzicielami świata.

Rodzicielstwo bywa obrzydliwie trudne i przytłaczające, ale jest takie tylko dlatego, że robicie to dobrze. Dlatego nie chcę więcej słyszeć o tym, że któraś z was uważa się za złą/nieudolną matkę bo coś-tam-coś. Nie chcę bo złe matki mają wszystko w d*pie – swoje dziecko zwłaszcza. Wy nie macie. Każdego dnia wychodzicie ze skóry by pokazać im jak bardzo je kochacie i jak bardzo się o nie troszczycie, a że popełniacie błędy? Każdy je popełnia. Idę o zakład, że ja nawet więcej niż wy (ja nawet kartongejta nie umiałam rozwiązać – klik -pamiętacie?)

Dlatego skończcie u licha z tym ciągłym poczuciem winy wobec wszystkich (dzieci, chłopa, szefa, teściowej, matki i kto wie kogo jeszcze) i rozkładaniem absolutnie wszystkiego na czynniki pierwsze bo skupiając się wyłącznie na tym naprawdę trudno jest znaleźć szczęście w macierzyństwie, za to bardzo łatwo jest wtedy przegapić najpiękniejsze chwile.

Te wszystkie łobuzerskie spojrzenia rzucane chwile po tym gdy pachruście coś zbroiły. Tą nieskrępowaną radość jaką mają z latania na golasa – zwłaszcza kiedy są po kąpieli, jest zimno i mogą się przeziębić. Tę fascynację, która maluje się na ich twarzach gdy odkryją, że mąka tak fajnie leci jak się ją wysypie.

Pielęgnujecie te najlepsze momenty – udowodniono naukowo, że zapisywanie dobrych rzeczy które nam się przydarzyły w ciągu dnia robi nam dobrze. Równie dobrze robi świadomość tego, że inni rodzice mają dokładnie tak samo – ale to już wiecie, bo często podkreślacie, że te życiowe wpisy wam poprawiają samopoczucie, a komentarze innych pod nimi to już w ogóle.

Dlatego, hej, mam tak samo wesoło jak wy – macie to na piśmie w pierwszej części wpisu. Dlatego w chwilach zwątpienia myślę o chwilach glorii i chwały. Dlatego zaczęłam momenty słabości obracać w żart i wyśmiewać tu i na naszym FB – to zawsze działa. Dlatego przestałam się miotać, a zaczęłam akceptować, że na wszystko w moim życiu przyjdzie odpowiedni czas i miejsce. Bo po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój. I na pewno jeszcze kiedyś się wyśpię! Na pewno…

W nadchodzącym roku życzę wam spokoju i zaufania do siebie, do tego, że jesteście dobrymi rodzicami. Bo jesteście. I każdego dnia odwalacie kawał świetnej roboty. A wasze dzieciaki każdego dnia dają wam kilka siwych włosów, ale wynagradzają to toną szczęścia z jakim nic, absolutnie nic na świecie, nie może się równać. Nie pozwólcie by cokolwiek wam to szczęście przesłoniło.

Mama Pierworodnej, Drugorodnego i Wikinga. Żona Wirgiliusza. Uwielbia podejmować decyzje w oparciu o to co prawi nauka, bo z rad ciotek dobra-rada trudno wyciągnąć zwykle spójny wniosek. Czekoladoholiczka, która jak na matkę małych dzieci przystało nie ma absolutnie żadnego hobby. Poza spaniem rzecz jasna. Od prawie 6 lat wspiera w internecie matki za pomocą tego o blogaska. Pomysłodawczyni nurtu zabaw Montesorry, a także rodzicielstwa opartego na lenistwie.

70 komentarzy

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Sandra

  Dziękuję, ogromnie Ci dziękuję

  • Odpowiedz 10 lipca, 2019

   Opinion

   Przeczytałam ten artykuł siedząc w poczekalni u dentysty,gdzie ucieszyłam(!)sie z 45min opóźnienia. 45min siedzenia w cichej poczekalni,czytania i spokoju,bez wrzasków wiszącego na mojej nogawce berbecia. No błogostan! A ja zawsze bałam się dentysty! Już zaczęłam się katować poczuciem winy,a tu taki artykuł. Od razu lepiej.

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Paulina

  Bardzo serdecznie dziękuję, po raz kolejny, czytając notkę na tym blogu, myślałam sobie co chwila w duchu: „Tak! Racja! Ja też tak mam!” – ja też ciągle uczę się nie spinać, dawać sobie prawo do popełniania błędów, nie być hiper super idealna. Taka chciałam być tuż po urodzeniu dziecka i skończyło się megadołem, każda rzecz, która mi się nie udawała, doprowadzała mnie do rozpaczy. Teraz jest mi coraz łatwiej – a zwłaszcza dzięki lekturze takich tekstów jak ten, dzięki którym, po pierwsze, czuję, że nie jestem sama, a po drugie – mam „gotowiec” w chwilach zwątpienia, doła, smutku – jakie myślenie należy w sobie uruchomić (a przynajmniej się postarać). Dzięki dzięki dzięki!!!!

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  litermatka

  Piękny wpis, który staje się właśnie moim ulubionym na tym blogu! Oddałaś tu całe sedno macierzyństwa i rodziny w ogóle. I prawdą jest, że jak człowiek przestanie się biczować, porównywać, dręczyć, że tu nawalił i tam, to nagle odkrywa, ile go rzeczy omijało, bo zajęty był właśnie tymi swoimi (często wyimaginowanymi) frustracjami… Skupmy się więc na tym, co fajne w tej naszej codzienności z dzieckiem, a resztę w miarę możliwości puszczajmy w niepamięć;-)

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  ala

  Właśnie dzisiaj nakrzyczałam na strasznie wkurzonego 8 latka. Po 5 minutach przyszły wyrzuty sumienia, jestem straszna, może to mieć na niego negatywny wpływ itp… Ale, gdy cały zbeczany przyszedł i powiedział: „takie zachowanie jest bez sensu, przecież musimy się dogadać”, pomyślałam „Mój Synuś”;)

  • Odpowiedz 30 grudnia, 2017

   Kasia

   Fantastycznie! Jesteś super Mamą ☺️?

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Kinga

  Coś pięknego 🙂 dzięki!!

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Ania

  Dziękuję za te słowa. Ja czuje się z jednej strony jak wrak człowieka a z drugiej jak najszczęśliwsza osoba na świecie bo jestem mamą tego diabelka 🙂

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Ania

  Hmmm… Może dlatego, że póki co tylko jedno na stanie- lat 2, ale mówiąc szczerze nigdy nie byłam tak szczęśliwa. Jasne, że bywam zmęczona ale przynajmniej czuje, że to co robię ma sens. I nie chce tu tworzyć, wyidealizowanego obrazu macierzyństwa, ale tak czuje – JESTEM SZCZĘŚLIWA BĘDĄC MAMĄ 🙂 – zauważyłam, że otoczenie (głównie bezdzietne raczej to dziwi- z góry przyjmują postawę użalania się)

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Monia

  Udał Ci się ten wpis KOBIETO! Ja jestem właśnie głeboko w środku bardzo mroźnej zimy ale przywrócilas mi wiare w to że wiosna tuz tuz a i ta zima teraz jakby taka mniej sroga;)

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Żanka

  Świetny wpis dla wszystkich mam,które chcą być idealne we wszystkim a którym to nie wychodzi…bycie matką to ciągła wędrówka,dająca mega satysfakcję każdego dnia….

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Martusek

  Bardzo dziękuję za ten wpis. Bo właśnie ostatnie dni są ciężkie, zmęczenie matczynego materiału ogromne i do tego jeszcze stres przed powrotem do pracy, jak ja to ogarnę!! Będzie dobrze, może wyśpię się wiosną dobrego Nowego Roku!

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Marta

  „Rodzicielstwo bywa cholernie trudne i przytłaczające, ale jest takie tylko dlatego, że robicie to dobrze.”
  Dziękuję Ci za to zdanie 🙂

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Kasia

  Pięknie napisane życiowo…Ja tak kocham moją corcie ze wieczorem kiedy siadam myślę tylko o jej rozesmianej buzi.Fakt czasem nie gest łatwo ale kto mówił że będzie;) Życie to walka o lepsze jutro i ja chce walczyć bo mam dla kogo 😉

 • Odpowiedz 29 grudnia, 2015

  Marta

  Dzieki za ten wpis podnosi na duchu i pokazuje że nie jestem potworem kiedy licze ile jeszcze czasu do drzemki. 🙂

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Ola

  Też tak mam. Serio, 3 noce wstecz bezcenne. Tak, ze dni zero. Dziś już cos drzemalam a noc mloda.
  Dzieci śpią – 2,5 roku i pół roku. Dają w kość ale i uczą kochać jak nikt nigdy.

  Oni tacy mali będą tylko przez chwile, potem będą inne wariactwa, wyzwania, reakcje i mam nadzieję, ze zawsze bede umiała za nie podziękować.

  Dziś dziękuję Tobię. Dziękuję. Bardzo…

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Michalina

  I znowu nie wiem, co jest przyczyną, czy mię jakieś ciążohormony tak rozckliwiają, czy jednak Ty Alicjo tak jakoś to umiesz powiedzieć; to, co każdy czuje i czego się boi i … no popłakałam się. Jestem nie sobą, to straszne! 😀

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Paulina

  dzieci dają w kość – męczą i wkurzają, to nie podlega dyskusji 🙂
  ale… uczą nas miękkości, pomagają wyzbyć się egoizmu – ergo: czynią nas szczęśliwszymi.
  tyle w temacie 🙂

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Patrycja

  Tego mi dzisiaj było trzeba, dziękuję 🙂

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Olanova

  Przeczytałam ten artykuł siedząc w poczekalni u dentysty,gdzie ucieszyłam(!)sie z 45min opóźnienia. 45min siedzenia w cichej poczekalni,czytania i spokoju,bez wrzasków wiszącego na mojej nogawce berbecia. No błogostan! A ja zawsze bałam się dentysty! Już zaczęłam się katować poczuciem winy,a tu taki artykuł. Od razu lepiej.

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Lidia

  Piękne. Ulubiony mój wpis

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Aleksandra

  Dzięki serdeczne za ten wpis!! Kojący

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Mamuszka

  Alicja, to doskonały tekst! Właściwe przemyślenia i prawda na górze. Czuję, że dobrze się czuję w swojej skórze 🙂 Amen!

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Emilia Paprotna

  Myślę, że badania podobnie wypadłyby w Polsce jeżeli tylko respondenci chcieliby szczerze odpowiedzieć, bo ze stygmatem Matki Polki na umyśle, czasami same przed sobą nie przyznajemy się do pewnych myśli. Jednak w dużej mierze to nie wina pojawienia się dzieci, a cały kompleks czynników, poczynając od faktu, że życie nigdy nie było tak wygodne jak w dzisiejszych czasach, a tu nagle padamy na pysk pod koniec dnia, nie przez godne podziwu osiągnięcia, a przez obowiązki codzienności, że stawiamy sobie poprzeczkę za wysoko przez cudze i swoje oczekiwania, że odpowiedzialność nas przytłacza, a o dystans trudno jak się tak bardzo kocha. I, że tak trudno powiedzieć sobie, że życie nie jest czarno-białe. Że coś co nas męczy, może być jednocześnie największą radością w naszym życiu. Ja też uwielbiam czas, kiedy moje pociechy śpią, a ja mam chwilę dla siebie, ale ta chwila jest dzięki nim taka wyjątkowa:-)

  Pozdrawiam ciepło i życzę szczęśliwego Nowego Roku.

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Agata

  „I zawsze mam gdzieś w głowie dawno zasłyszany postulat, że rodzicielstwo trzeba traktować jak pory roku – tak jak nie możemy poczuć powiewu wiosny u progu zimy, tak nie możemy liczyć na wiele chwil spokoju przy niemowlaku. Ale gdybyśmy całą zimę spędzili na niecierpliwym wyczekiwaniu na wiosnę, to nie zauważylibyśmy jak magiczny jest świat skuty lodem i ile radości można czerpać z rozgrzewania się gorącym kakao po mroźnym spacerze.” Przeszły mi ciarki i się popłakałam. To jest właśnie to, czego potrzebowałam, żeby wrzucić na luz. Wytłumaczyłaś mi wszystko. Dziękuję 🙂

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Wiki

  Baardzo bardzo dobre, potrzebne, trafione w punkt słowa.
  Czytalam jak o sobie :)) Poruszyl mna bardzo.
  Szkoda, ze jako first time mother przez tyle miesięcy się niepotrzebnie zadreczalam, ze nie wychodzi mi bycie idealna mama, taka jaka bym chciała być.. W mojej „idealnej” wizji…
  A codzienność mnie zaskoczyla, i w zderzeniu z wyidealizowana wizja rodziny, przygniotła…
  Dobrze, ze piszesz „na glos” takie rzeczy, bo większość kobiet naprawdę się zadręcza, a tymczasem wszystkie…przezywamy tak samo, i żadna z nas..nie jest lepsza czy gorsza…
  Macierzynstwo już takie wlasnie jest. Tak jak opisalas ze szczegółami:))
  Dzis już akceptując to jak jest, jestem wreszcie usmiechajaca się, wyluzowana. A i dwulatek automatycznie przy moim boku od razu lagodniejszy, bardziej happy 😉 Gdyby swiat znal ta receptę na zycie od początku, o ile latwiej by się zylo. No ale do wszystkiego trzeba dojrzeć, wiadoma sprawa:)
  Pieknie dziekuje za ten tekst Alicja!!! <3

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Ela

  Popłakałam się ze szczęścia czytając ten wpis bo właśnie tule do siebie swoja 16-dniowa córeczkę i patrzę na nią i słucham oddechu i podziwiam minki i jestem juz pewna ze nie ma nic piękniejszego na świecie ❤

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Iza

  Dziękuję.

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Michalina

  Rozpłakałam się… Dziękuję!

 • Odpowiedz 30 grudnia, 2015

  Mateusz

  Pięknie napisałaś, będę wracał do tego tekstu jeszcze wiele razy i na pewno nie tylko ja 🙂

 • Odpowiedz 31 grudnia, 2015

  Agata

  Bardzo dziękuję Ci za ten wpis. Mi również dużo wytłumaczył.
  W ogóle super fajnego macie tego bloga, czytuje regularnie 🙂
  Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku 🙂

 • Odpowiedz 31 grudnia, 2015

  Jan Rybak

  Mnie tam SWL (satisfaction with life) prawdopodobnie nie spadło po narodzinach Pierworodnego. Myślę, że wręcz przeciwnie, bo długo czekałem na dziecko. Należy zrozumieć też że zmęczenie, wyczerpanie, zezłoszczenie się na dziecko, frustracja z powodu niezapokojenia własnych potrzeb są NORMALNE. Natomiast głębokie i przedłużające się unieszczęśliwienie z powodu macieżyństwa/ojcostwa są albo przejawem choroby psychicznej albo niedojrzałości osobowości (najczęściej to drugie). Ten problem będzie się pogłębiał w społeczeństwie, bo w okres rodzicielstwa wchodzi rozpieszczone pokolenie gier komputerowych i spełniania zachcianek przez rodziców. Ci ludzie nie uniosą tego ciężaru.

 • Odpowiedz 31 grudnia, 2015

  Ignacowa Mama

  Mój synek (6lat) ma czasami problem z długimi włosami w nowym miejscu (przedszkole, teraz w pierwszej klasie), mówią, że jest dziewczynką, często z premedytacją (ok, włosy są blond, a ma jeszcze długie rzęsy). Trudniej mu przez to wejść w grupę krótkoostrzyżonych chłopców, dla których kryterium z kim się bawić jest na początku bardzo proste. Po tłumaczeniu, że kiedyś było zupełnie inaczej, że mężczyźni nosili długie włosy, że ludzie sobie tak czasem wymyślają, co jakiś czas, że ma być tak lub tak – pytam czy je obciąć – pada odpowiedź – NIE, LUBIĘ MOJE WŁOSY. Miód na moje serducho 🙂

 • Odpowiedz 31 grudnia, 2015

  Maggie

  Rewelacyny wpis, bardzo szczery i bardzo potrzebny. Dodaje sił. Dziękuję!

 • Odpowiedz 31 grudnia, 2015

  Ula

  Bardzo dobry i trafny wpis, dziękuję Ci za te słowa. Na pocieszenie(?) powiem, że czas szybko mija, a te lata z małymi dziećmi to SĄ najpiękniejsze lata przynajmniej mojego życia. W tym całym wirze pracy, bałaganu domowego , niewyspania wypracowałam sobie filozofię (banalną i raczej mało oryginalną): cieszyć się każdym dniem, doceniać drobne radości i to, ze jesteśmy zdrowi, nie skupiać się na nieważnych rzeczach i nie wyolbrzymiać potknięć- tego Wam życzę w Nowym Roku.

 • Odpowiedz 1 stycznia, 2016

  Poziomka

  Najgorsze jest to, że mój mąż nie ma pojęcia, co znaczy dwoje małych dzieci w domu z mamą i wiecznie porównuje mnie do innych. Że tam pomimo dzieci naczynia i podloga zawsze umyte, kurze wytarte, itd. Oni nigdy na nim tak nie wiszą, bo w sumie nie mają kiedy, skoro rano wychodzi, wraca po kolacji i od progu z pretensjami…

  • Odpowiedz 31 stycznia, 2016

   Asia

   Odpowiedz mężowi ze tam gdzie tak czyściutko pewnie mężowie pomagają?

 • Odpowiedz 3 stycznia, 2016

  dita

  Na sen przyjdzie czas po śmierci, teraz trzeba łapać co daje życie – zwłaszcza to małe, nowe. Za porównanie macierzyństwa do schizofrenii wypiję za Ciebie szklankę mleka;)
  Ja mogę też poprawić statystyki (tylko mnie nikt nigdy nie pyta) – po koszmarnej ciąży, narodziny dziecka poprawiły komfort naszego życia o co najmniej 300%.

 • Odpowiedz 4 stycznia, 2016

  MamaSpace

  Hobby mamy to samo (sen) + blogowanie. Czytam ten post i jakby o mnie, nie jakby – to na pewno o mnie! Nie ma lekko, ale warto. U mnie też podwójnie warto 🙂

 • Odpowiedz 5 stycznia, 2016

  Mari

  Wiem , że tak niektóre matki mają !!!! Jeśli mogę powiem szczerze tak . Chyba mam dużo szczęścia , jakoś gładko w szczęściu przeżyłyśmy z córka 4 lata – ba – nawet depresja odeszła i mogłam na dobre odstawić leki – dziecko dla mnie równa się – moc uzdrawiania !!!! Mieszkamy na odludziu za granica ( narazie bez przedszkola ) 24/h razem ( mąż raczej – typ PRL-u -wiadomo o co chodzi . I tak razem sobie żyjemy / mamy czas na zabawę , wspólne gotowanie , rozmowy , ja nawet drzemkę mogę sobie zrobić w ciagu dni albo zając się swoim hobby , jest czas na nudzenie się i ogólnie mimo paru jakiś chwil gdzie czułam się w kropce – jakoś razem sobie poradziliśmy !!! Doceniam to , nie marudzę , jak jesteśmy w Polsce jestem szczęśliwa ze mamy tyle możliwości spędzania czasu !!! A co słyszę od innych mam !!! Właśnie to jakie to macierzyństwo ciężkie , jakie one są umordowane, nerwowe i maja dosyć i byle żeby się wyrwać od dzieci !!!!! Moja refleksja ? Co słyszą takie matki !!! Jesteś silna , dasz radę , dajesz z siebie wszytko , dobra robota itp !!!! A co słyszę ja ? Lub pewnie inne mamy które poprostu są pozytywne – NIC ? Lub te miny typu odwaliło Ci !!! Albo co ??? Nie chcesz wcisnąć dziecka komuś i się wyrwać ?albo , ze dziecko rozpieszczone albo matka nadopiekuncza . Wiem , że ważne to co my myślimy a nie inni ale gdzieś uważam ze pozytywna energia powinna być zaraźliwa a działa jak płachta na byka !!!! Może moje spostrzeżenia są takie bo na codzień nikt mi nie mówi jak żyć co robić , jestem odcięta od komentarzy i oceniania – a tu upragniona podróż do Polski i boom tyle bodźców od innych !!!! I czy to trochę tak nie jest ze jedna matka druga nakręca w tym umęczonym rodzicielstwie , która ma gorzej i ciężej . Sama nie wiem , trochę chyba same sobie utrudniamy – wprowadza się sztuczne zasady których nie potrafimy dotrzymać a i tak zaraz nie bedą obowiazywac ze względu na wiek dziecka . Przez to się denerwujemy bo tu i tam napisane to i tamto to chyba tak trzeba – zasady , konsekwencja = zazwyczaj super nerwy co dalej w nerwem nie myślimy jasno i nie ułatwimy sobie codziennych czynności bo mózg zaślepiony !!!!
  Ja mam jedna zasadę ( oprócz tych zasad bezpieczeństwa – kominek , ulica itp) żeby dzień był miły !!!! Jak dzień miły to obie jesteśmy szczęśliwe , usatysfakcjonowane , trochę dla mnie trochę dla córki . Może się mylę , nie mowię nie – opieram się tylko na intuicji i doświadczeniu z jednym moim dzieckiem w takich a nie innych warunkach !!! Pozdrawiam serdecznie piękny artykuł !

  • Odpowiedz 24 lutego, 2016

   Kaja

   Ma Pani sporo racji 🙂 I niesamowitą intuicję 🙂 Muszę wprowadzić u siebie zasadę miłego dnia 😉 Czasem trzeba wyluzować i nie trzeba robić wielkich rzeczy 🙂 No i utrudniamy same sobie, fakt. Nakręcamy się nawzajem. Niepotrzebnie 🙂

 • Odpowiedz 5 stycznia, 2016

  PaulaEr

  Piękny wpis! Ja bym tylko chciała dodać, że mnie nie tyle wyczerpuje karmienie/przebieranie/usypianie dziecka, co to ciągłe napięcie-wytężanie zmysłów czego to dziecko aktualnie potrzebuje i co czuje. Taka więź-empatia. Zawsze wybiegam myślami kilka chwil do przodu, żeby wiedzieć, co może ją rozdrażnić, zepsuć jej humor, co będzie za chwilę chciała. I nie potrafię inaczej, bez względu na poziom wyluzowania zawsze jestem ukierunkowana na dziecko. Ale to tylko zmęczenie. Poza tym nie powiedziałabym żeby mi się jakość życia obniżyła, bo uwielbiam być matką i uwielbiam mieć dziecko. Wpis fantastyczny i bardzo potrzebny 🙂

 • Odpowiedz 5 stycznia, 2016

  Melodia

  Gratuluję wpisu i nie zmieniaj się. A ja mimo, że moje dziecia czasem doprowadzają mnie do nerwicy nigdy nie byłam taka szczęśliwa jak teraz 😉

 • Odpowiedz 11 stycznia, 2016

  radoSHE

  O kurcze! Story of my life. Nawet coś tam wczoraj naskrobałam u siebie dokładnie w tym samym tonie 🙂 Jak to dobrze, że większość naszych stanów znajduje odbicie w badaniach i doświadczeniach innych ludzi. Niby nic nie pomaga, a jednak lżej na duszy 😉 Pozdrawiam!

 • Odpowiedz 12 stycznia, 2016

  IZASMILE

  Dzięki Tobie poczułam się wspaniałym rodzicem 😉

 • Odpowiedz 12 stycznia, 2016

  Emilia Lis pisze

  Wiadomo, że chwile są różne: chwile radosci i rezygnacji. Niemniej sadze, ze w wiekszosci matek za mało jest zdrowego egoizmu. Jakby przynajmniej co jakiś czas wyszły gdzieś bez dziecka, zostawily dziecko i wyszły z mężem … u większości wieje nudą i szukaniem problemów.

 • Odpowiedz 15 stycznia, 2016

  Ewa

  Bardzo fajny wpis. Dziękuję. Bo ja ostatnio miałam wyrzuty sumienia, że nie jestem dobrą matką. Ale chyba jednak nie jest tak źle!

 • Odpowiedz 27 stycznia, 2016

  Ola

  Ło. Wzruszyłam się kobieto. Dziękuję Ci bardzo za ten wpis.

 • Odpowiedz 30 stycznia, 2016

  Alina

  Ja właśnie dziś miałam ochotę nogi z d.. powyrywać najmłodszemu. Od rana do 17 wszystko na nie, udusić bym mogla chyba, aż w pewnym momencie nagle uśmiechnął sie i zaczął sie bawić, a wieczorem przy piersi juz go zjeść z miłości mogłam i te jego pachnące maleńkie stópki. Mordercze instynkty budzą sie często,,szczególnie w nocy.

 • Odpowiedz 24 lutego, 2016

  Kaja

  Nie wiem czemu wróciłam dziś do tego wpisu. Kiedyś (jak będę miała czas, hyhy), muszę przeczytać wszystkie 🙂
  Jeny, jak to rodzicielstwo wpływa na nas niesamowicie… To hormony nas tak ogłupiają czy jak? Bo to normalne chyba nie jest? Może nawet pisałyście już na ten temat, jeśli tak to poproszę o linka.
  Kiedy mąż jest w domu i nasze małe czorty uda się położyć spać, a jest takich wieczorów góra 3 w tygodniu, bo mąż jest kierowcą, ciągle w delegacji… to zamiast upajać się tymi chwilami ciszy i spokoju, siadamy czasem i przeglądamy zdjęcia i filmiki naszych pociech 😉 Schiza, co?
  To samo robię jak wyrwę się z domu na chwilę bez dzieci. A wyrwałam się bez dzieci z domu w ciągu lat prawie 4 może z 6 razy… na góra kilka godzin, w tym zakupy czy wizyta u ginekologa…. No nie licząc pobytu w szpitalu, gdzie owszem świrowałam też, ale musiałam zaakceptować sytuację, nie mogłam wrócić i nie było to kwestią wyboru, więc wyrzutów sumienia nie miałam.

 • […] się na tym samym poziomie, jak przed narodzinami dziecka (takie wyniki badań prezentuje mataja.pl). Czyli macierzyństwo jest gorsze niż śmierć bliskiej […]

 • Odpowiedz 26 maja, 2016

  MonikaW

  O matko daaaawno nic mnie tak nie podnioslo na duchu!Dzieki wielkie za ten wpis, pieknie napisane! 🙂

 • Odpowiedz 26 maja, 2016

  HelW

  Wzruszający piękny wpis. Sama czasami mam ochotę po prostu… nie będę pisać bo aż głupio, ale jak spojrzę na moje dziecko… Wybaczam wszystko 🙂

 • Odpowiedz 26 maja, 2016

  mama dwoch niesfornych gruszek

  Dobrze się Ciebie czyta,kazda z matek chyba to wie,tylko nie wiedzieć czemu chcemy być robotami i wszystko ogarniać jak trzeba,a w sumie wlasnie,jak trzeba?Nie da sie,dzien jest za krotki,czlowiek się meczy,nerwy też są najczęściej przez zmęczenie reaktywowane.Nikt by nie krzyczal,nie poganial dziecka gdyby miał czas,probujemy zdążyć czy to do przedszkola,czy sami do pracy…nikt nie mowil,ze będzie latwo.Dzieci zmieniają życie kompletnie,ale właściwie co przez nie tracimy?mozliwosc siedzenia przed tv?pijackie imprezy?cisze gryzaca w uszy…troszkę się tęskni za brakiem odpowiedzialności za te małe istoty,ale gdyby nie one dopiero byłoby pusto.Juz tak jest,ze bierzemy je z uśmiechem i krzykiem,przytulaniem i biciem,zaangazowaniem w zabawę i jeczacym brakiem zainteresowania wszystkim…raz pod gorke,raz z gorki…kiedys dziwilo mnie dlaczego sporo małżeństw rozpada się właśnie po pojawieniu się dziecka…Teraz wiem,ze wtedy mamy mniej czasu dla siebie (mniej niż mniej),ze ciężko się zregenerować po pracy,ciezko cokolwiek zrobić przy krzyczacym i wolajacym o wszystko dziecku,najgorszy jest brak snu (dziecko odespi w dzien,ty styrany idziesz do pracy).Pary,ktore nie wspierały się wcześniej tracą już całkowicie grunt pod nogami,w moim przypadku tak na szczęście nie jest.Nie oznacza to,ze jest idealnie,wcale nie…ale jest dobrze,oboje bierzemy odpowiedzialność za małe istoty,nasze dwie corki,przyjdzie czas,ze będziemy siedzieć na kanapie zastanawiając się co dziś porobimy i będziemy wspominać wszystkie zmagania,ale i też wspólne chwile na wesolo…Nie miałam matczynego instynktu,tzn nie miałam parcia na szklo,a bardziej na dziecko,ale popatrzylam w kalendarz i jeśli nie teraz to kiedy pomyslalam,nawet jak mala się urodzila nie do końca do mnie docieralo,ze jestem mamą i co to wszystko za sobą niesie,po jakimś czasie popatrzylam na nią i wiedzialam,ze ja kocham,nie dlatego,ze musze,ze powinnam,to się czuje,moze od razu w przypadku innych,u mnie przyszło po chwili.Mimo całego tego narzekania,zmeczenia,wyczerpania psychicznego do granic możliwości na pytanie czy zaluje?czy wolałabym nie mieć dzieci odpowiem bez zastanowienia absolutnie nie.Maz ma ze mną często przekichane,mam humory,zasypiam jak tylko głową dotkne poduszki,strajkuje i nie robię obiadu (mam w nosie,bo dziewczyny jadly u opiekunki,wiec nie musze),ale i on sam nie jest chodzacym optymista…grunt,ze ciagniemy to razem i wdzięczna jestem,ze dziewczyny są zdrowe,jak patrzę na zmagania rodziców z chorymi maluchami,to pukam się w glowe,bo na co ja narzekam?Popelniam błędy o tak i zapewne niektóre są podobne do tych,ktore wytykalam swojej mamie,ale tego jej nie powiem,no dobra,moze kiedyś jej przyznam racje… 😉 Mam nadzieje,ze wszystkie Mamy miały dziś udany dzien,jesli nie,jutro może być zupełnie inaczej 😉

 • Odpowiedz 27 maja, 2016

  Janusz

  No cóż, dawniej dziecko było szczęściem (zwłaszcza że jeszcze sto lat temu śmiertelność niemowląt była kilkadziesiąt razy większa niż dziś, a dorosłości dożywała połowa urodzonych), a ludzie potrafili poprzestawać na małym albo nie mieli wygórowanych wymagań wobec życia. Dzisiaj reklamy rozpowszechniają pogląd „luksus ci się należy” (niezależnie od tego, że jest to tylko luksus pozorny, ot taki, na jaki pozwala się pracownikom najemnym w koprokapitalizmie), a dziecko jest postrzegane jako przeszkoda w karierze albo, w krajach tak biednych jak nasz, jako utrudnienie w zapewnianiu bytu rodzinie (ponieważ w Polsce kobieta na ogół MUSI pracować, bo mąż zarabia minimalną stawkę na śmieciówce). Nie mówiąc już o tym, że dawniej rodziny były wielopokoleniowe i łatwiej było o pomoc i wsparcie dziadków, za to od pół wieku z okładem rozpowszechnia się kretyński model „rodziny nuklearnej”, wyobcowanej i oderwanej od korzeni.

  • Odpowiedz 23 maja, 2017

   Ewelina

   Dokladnie tak!

 • Odpowiedz 27 maja, 2016

  Ewa mama Adama

  Dziekuje Ci bardzo za ten tekst. Podnosi na duchu. Chyba tego bylo mi trzeba, poniewaz czesto sie zastanawiam czy jestem dobra mama. Jestes Kochana

 • Odpowiedz 27 maja, 2016

  Gosiek

  Tego mi było potrzeba właśnie teraz, bo choć moja Lusia ma dopiero 4 miesiące to jak czasem mąż mi powie po powrocie z pracy……zrobiłem Tobie kochanie pracownię malarską na balkonie, a Ty nie malujesz…….Jak? i nie wytłumaczysz…….bo w końcu masz tylko dziecko, a ja pracuję………Która z nas tego nie słyszała…

 • Odpowiedz 7 października, 2016

  Mamama

  Idealnie opisane macierzynstwo, moja corka ma dopiero 3mc i ciezko mi bardzo, czasem padam z sil i szukalam pocieszenia na necie i przeczytalam ten niesamowity wpis… Jak nastaja zle dni to czesto czytam go po kilka razy i czekam na wiosne… Pociesza mnie fakt ze nie ja pierwsza i ostatnia, ale jestem tak bardzo rozczarowana bo wyobrazalam sobie to troche inaczej nie myslalsm ze az tak jest ciezko, ale gdyby ludzie wiedzieli to ludzkosc by wyginela;)

 • Odpowiedz 24 grudnia, 2016

  Dorota

  Ciekawa jestem jak przy niemowlaczce napisałaś doktorat? Przyznaj się, pomagało ci więcej osób, niż sam Wirgiliusz? Ja mając 7 miesięczniaka kradnę godziny snu swego i wydaję na internet, pdfy… Ale to raczej nie zdrowe. A za dnia zawsze coś innego się znajdzie. I nawet pomimo używania chusty… I pomocy ojca i dziadka mego dziecka. Nie ogarniam :/ 🙂

 • Odpowiedz 28 grudnia, 2016

  Lucyna

  Droga Alicjo, wyśpisz się. Kiedy pierwszy raz mi się to udało po kilku latach, otworzyłam rano oczy i zaczęłam się zastanawiać, co się stało… Co to za uczucie… Skądś je znam… Tak! Tak się czuje człowiek, kiedy jest wyspany 🙂 Wspaniały tekst 🙂 Moje latorośle są nastolatkami i potwierdzam – wszystko co piszesz, jest prawdą – każdy okres w życiu dziecka daje nam coś niepowtarzalnego i ubogacającego.

 • Odpowiedz 3 kwietnia, 2017

  bezdzietna

  Macierzyństwo jest ogromnym obciążeniem emocjonalnym, fizycznym, finansowym. Poza tym oddala od siebie rodziców, często prowadzi do rozwodu. Dawno temu podjęłam decyzję, że życie jest zbyt cieżkie żeby podejmować się czegoś co uczyni go jeszcze trudniejszym i nie zostałam matką.
  Jestem bardzo z tej decyzji zadowolona.
  Nie jestem childless, ale childfree.
  Moje dzieci nie uprzykrzają innym życia halasem, nie mam dzieci, od których oczekuję, że będą mnie słuchać, a na starość się mną opiekować. Gdzie tu więc egoizm? Jeśli istnieje to w zdrowiej formie.
  Zostawiam bycie męczennicą Matką Polką innym naiwnym.

 • Odpowiedz 23 maja, 2017

  Magda

  Dzięki…ten dzień na pewno będzie lepszy bo ten kawałek tekstu dodał mi otuchy. Moje zachowania są normalne..ufff, a już myślałam że się nie nadaję do tego wszystkiego ?

 • Odpowiedz 23 maja, 2017

  Ewelina

  Mieszkam w Niemczech i uwazam, ze tu obowiazuje taka klimat – urodzilo Ci sie dziecko, musisz narzekac, jak wyczerpana jestes. To slysze od kolezanek Niemek, matek malych dzieci. Jak ciezko i trudno. Masz trojke dzieci – Du Arme! Dla mnie – zenada i mam tego troche dosc.

 • Odpowiedz 31 grudnia, 2017

  Ania

  Jak zawsze wpis na medal?dziekuje& zycze Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku, oby wcale nie byl mniej zwariowany od mijajacego bo wtedy byloby nuudno!!!!!

 • Odpowiedz 31 grudnia, 2017

  Al

  Dokladnie totalne rozczarowanie i chec powrotu do dawnego zycia … czesc mnie umarla i juz nigdy nie wroci czesto sie zastanawiam dlaczego jak nie bylam w ciazy to wszystkie dzieciate kolezanki mnie namawialy … mowily jakie to wspaniale jak sie zastanawialam czy napewno jestem na to gotowa … czuje sie oszukana… macierzynstwo to ciagla szarpanina kobieta jest obdarta ze wszystkiego… nawet z dobrych relacji z mezem i spontanicznego zycia . . Sexsu itd kocham syna ale w nastepnym zyciu jak bedzie mi dane 😉 nie bede miala dzieci

 • Odpowiedz 13 grudnia, 2018

  Aga

  W dobrym momencie przypomniałas ten wpis. Pierwszy raz czytałam go, kiedy młoda miała kilka miesięcy i było mi tak straszliwie ciężko… bardzo mi wtedy pomógł.
  Teraz ma już skończone dwa lata. W zeszły weekend mąż wyjechał na konferencję, w poniedziałek zamiast do pracy szłam z młoda do przychodni i cały tydzień na zwolnieniu. Dziś czułam się już okropnie. Było mi tak źle, jak właśnie na początku naszej wspólnej drogi. I wtedy okazało się, że mąż znów musi wyjechać na weekend. Zalamalam się. Mówię więc do męża: „I znowu cały weekend będę siedzieć sama. Siostra nie wpadnie, bo w ciąży…” i tak marudzę i marudzę, a młoda przysłuchuje się wszystkiemu i mówi: „Mamo, ale ją będę z Toba. Nie smuć się”. I po prostu zaczęłam ryczeć i przytulać tego mogę skarba największego 🙂

 • Odpowiedz 14 grudnia, 2018

  mamuńcia

  właśnei wczoraj rozmawiajac z meżem zahaczaliśmy o to o czym piszesz….i strasznie mi było smutno , ze przez te wszystkie posrane nerwy w ogole nie umiem sie cieszyc…ze stres i zabieganie sprawia , ze nie ciesze sie tymi małymi człowiekami.a to strasznie smutne.bo cała reszta to tak jak piszesz…..ale brak tej radosci mnie jeszcze przytłacza.nie wiem jak z tym wygrac…narazie nie umiem.

 • Odpowiedz 5 sierpnia, 2019

  Vanefist Neo cena

  Zdecydowanie macierzyństwo uszczęśliwia, ale jest i bardzo wymagające, i czasochłonne.

 • Odpowiedz 17 kwietnia, 2020

  Ela

  Powinnas pisac ksiazki-chetnie bym je czytala. Masz niesamowita swobode wyrazania mysli, pieknie dobierasz slowa i konstruujesz zlozone zdania, co jest w obecnych czasach raczej nietypowe. Tylko tak dalej! Dziekuje za piekne chwile czytania pomiedzy drzemkami dziecka, ktore tak wykancza jak Twoje i taki daje wyrzut energii, jak wita usmiechem..

Leave a Reply