Kto za tym stoi?

Mataja to pierwszy i jedyny w Polsce blog o ciąży i rodzicielstwie oparty na dowodach naukowych.

W gąszczu ogólnie dostępnych rodzicielskich porad łatwo jest się zgubić. Ciężko też polemizować z argumentami „zawsze tak było i było dobrze”. Dlatego tu „instrukcję obsługi dziecka” podpowiada nauka.

Czemu? Bo nauka jest obiektywna i choć wiadomo, że nie ma prostego przepisu na to jak wychować szczęśliwego człowieka, to jednak, że wyniki badań mogą być pomocne w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z ciążą, porodem i rodzicielstwem. Poza tym już odchodząc od nauki fajnie czasem się powspierać w doli rodzica i pokazać prawdziwe wiążące się z tym emocje, bez otaczania ich w pierzaste chmurki.

Do tej pory udało się zgromadzić wokół bloga bardzo mądrą, ciepłą i zaangażowaną społeczność. Fajnie – jeśli zechcesz do niej dołączyć

Na początku blog miał 3 autorki, potem 2, a dziś na pokładzie zostałam jedynie ja – Alicja, choć na stronach bloga nadal znajdziecie posty na tematy okołolaktacyjne napisane przez Dankę – więcej informacji o nas poniżej i pod każdym postem.

Alicja – pomysłodawczyni i główna autorka bloga oraz prowadząca jego kanały społecznościowe. Sciencegeek i kujon. Życiowo mama trójki. Zawodowo biotechnolożka – wszystko przez biografię Ludwika Pasteura przeczytaną za młodu. Kiedyś pałętała się po uniwersyteckich ścieżkach kariery, ale jak już skończyła wszystkie szczeble studiów to miłość do pisania zwyciężyła i postanowiła zostać głosem matek – tych, których nikt nie chce zwykle słuchać. Postanowiła też wprowadzić nieco zamieszania w dominująca w sieci, acz opartą na bardzo lichych podstawach narrację na temat tego kim jest dobra mama i czego potrzebuje dziecko. Lubi czekoladę, herbatę i ludzi, którzy mają dystans do siebie. Nie lubi malkontentów, ani przecinków. Ewentualnie to przecinki nie lubią jej, dlatego w jej tekstach nie znajdziecie ich za dużo. Ponadto wielbicielka musicali i sarkazmu. Teksty Alicji znajdziecie (TU).

OnasD

Danka – położna, doradca noszenia w chustach i laktacyjny, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, niedoszły architekt, a przy okazji doktor nauk medycznych. Zawód, który wykonuje jest jej pasją dlatego wciąż pracuje w państwowej służbie zdrowia. Pozytywnie zakręcona na punkcie nauki wszelakiej. Breastfeedinggeek (o tak!). Ostatnie lata swojego życia poświęciła na zgłębianie tajemnic łożyska ludzkiego, które z ciekawością godną Dextera badała dniami i nocami. Matka zastępcza dla dwóch kotów, po których przejmuje wiele cech charakteru. Żona pewnego gada. Mama półroczniaka, dzięki któremu przekonała się, że sen nie jest konieczny do życia. Uwielbia rysunki Leonarda da Vinci, ludzi z wysublimowanym poczuciem humoru i horrory Stevena Kinga. Nie znosi krewetek, zadufania i arogancji. Chciałaby podpisać się pod słowami Patch’a Adamsa; ”służ ludzkości poprzez medycynę i nigdy więcej nie miej złego dnia”, tylko nie wie jeszcze jak to zrobić. Teksty Danki znajdziecie (TU).

Wszystkie treści przedstawione na mataja.pl mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej, położniczej, psychologicznej, prawniczej ani żadnej innej.