Kto za tym stoi?

Mataja pojawiła się w sieci u progu 2014 roku jako pierwszy i jedyny wówczas w Polsce blog o ciąży i rodzicielstwie oparty na dowodach naukowych.

Przez te wszystkie lata udało się zgromadzić wokół bloga bardzo mądrą, ciepłą i zaangażowaną społeczność – choć część działalności przedryfowała w kierunku social mediów – głównie Instagrama na który serdecznie zapraszam.

Na początku blog miał 3 autorki, potem 2, a dziś na pokładzie zostałam jedynie ja – Alicja, choć na stronach bloga nadal znajdziecie posty na tematy okołolaktacyjne napisane przez Dankę fantastyczną położną i doradczynię laktacyjną, która jest też współautorką Wspieralnika rodzicielskiego.

Alicja Kost – autorka świetnie przyjętych książek, a także pomysłodawczyni i od początku główna autorka bloga oraz prowadząca jego kanały społecznościowe. Sciencegeek i kujon. Życiowo mama trójki. Zawodowo biotechnolożka – wszystko przez biografię Ludwika Pasteura przeczytaną za młodu. Kiedyś pałętała się po uniwersyteckich ścieżkach żywota, ale jak już skończyła wszystkie szczeble studiów – łącznie z tym doktoranckim to miłość do pisania i zabawy słowem zwyciężyła, więc postanowiła przybliżać rodzicom w charakterystyczny dla siebie sposób badania na tematy okołorodzicielskie, starając się w nie wprowadzić jak najwięcej perspektywy biologicznej. Postanowiła też wprowadzić nieco zamieszania w dominująca w sieci, acz opartą na bardzo lichych podstawach narrację na temat tego kim jest dobra mama i czego potrzebuje dziecko. Lubi czekoladę, herbatę i ludzi, którzy mają dystans do siebie. Nie lubi malkontentów, ani przecinków. Ewentualnie to przecinki nie lubią jej, dlatego w jej tekstach nie znajdziecie ich za dużo. Ponadto wielbicielka musicali i sarkazmu. ps. Trend #Montesorry to też jej koncept.

OnasD

Danka Kozłowska-Rup – położna, doradca noszenia w chustach i laktacyjny, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, niedoszły architekt, a przy okazji doktor nauk medycznych. Zawód, który wykonuje jest jej pasją dlatego wciąż pracuje w państwowej służbie zdrowia. Pozytywnie zakręcona na punkcie nauki wszelakiej. Breastfeedinggeek (o tak!). Ostatnie lata swojego życia poświęciła na zgłębianie tajemnic łożyska ludzkiego, które z ciekawością godną Dextera badała dniami i nocami. Matka zastępcza dla dwóch kotów, po których przejmuje wiele cech charakteru. Żona pewnego gada. Mama półroczniaka, dzięki któremu przekonała się, że sen nie jest konieczny do życia. Uwielbia rysunki Leonarda da Vinci, ludzi z wysublimowanym poczuciem humoru i horrory Stevena Kinga. Nie znosi krewetek, zadufania i arogancji. Chciałaby podpisać się pod słowami Patch’a Adamsa; ”służ ludzkości poprzez medycynę i nigdy więcej nie miej złego dnia”, tylko nie wie jeszcze jak to zrobić. Teksty Danki znajdziecie (TU).

Wszystkie treści przedstawione na mataja.pl mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej, położniczej, psychologicznej, prawniczej ani żadnej innej.