Co może mieć pierwsza kąpiel do karmienia piersią z sukcesem?

Zawsze mam dość duży problem z pisaniem o karmieniu piersią, bo wiem, że dla wielu kobiet to temat drażliwy – zwłaszcza dla tych, którym mimo chęci karmienia nie udało się go podjąć lub kontynuować przez zamierzony uprzednio okres. Przyczyny tych niepowodzeń są oczywiście bardzo złożone, a u ich podłoża mogą stać m.in. czynniki biologiczne i psychologiczne, ale też socjologiczne i systemowe, bo z tymi ostatnimi wiąże się jakość fachowej opieki laktacyjnej i generalnie okołoporodowej jaką zapewnia się mamie i dziecku.

Tym ciekawsze wydaje się zatem nowe badanie na ten temat. W badaniu tym wzięło udział niemalże 1000 par mama-dziecko, które następnie przydzielono do dwóch grup. Do pierwszej z nich należało 448 noworodków poddanych kąpieli wkrótce po narodzinach, do drugiej zaś należało 548 małych ludzi, u których przeprowadzenie ablucji opóźniono o co najmniej 12 godzin.

Okazało się, że odsetek noworodków karmionych wyłącznie piersią był istotnie wyższy w grupie, w której pierwszą kąpiel opóźniono o 12 lub więcej godzin (zachęcano zresztą by to było bliżej 24 godzin) – szczególnie jeśli dodatkowo poród odbył się siłami natury (znaczy matki siłami, bo przecież to nie natura miała skurcze). W grupie opóźnionej kąpieli wyższy też był odsetek noworodków, których plan karmienia podczas wypisu obejmował albo wyłączne karmienie piersią albo karmienie mlekiem kobiecym choć w pewnej części.

Z czego mogą potencjalnie wynikać te różnice? Nie wiemy – potrzebujemy dalszych badań, które potwierdzą uzyskane dotychczas wyniki i ewentualnie odpowiedzą na to pytanie. Niemniej póki co autorzy spekulują, że może to wynikać z dłuższego czasu spędzonego w kontakcie (zwłaszcza skóra do skóry) z mamą, zapachu – bowiem jest pewne podobieństwo pomiędzy zapachem wód płodowych a zapachem piersi co może zachęcać dziecko do „przyssania się” i temperatury – zauważono że dzieci z grupy opóźnionej kąpieli miały z większym prawdopodobieństwem stabilną i normalną temperaturę ciała po kąpieli, podczas gdy dzieci, które wykąpano szybciej były nieco chłodniejsze więc mogły po prostu nie mieć tyle siły by jeszcze zająć się związanym przecież z nakładem pracy i pewnym wysiłkiem ssaniem mleka.

Jak twierdzi jedna z autorek badania powyższe obserwacje doprowadziły do zmiany polityki szpitala w którym pracuje (Cleveland Clinic) i kąpiele noworodków opóźniane są teraz o te co najmniej 12 godzin – natomiast jeżeli mama nalega by malucha umyć wcześniej, personel prosi ją o pozwolenie na odczekanie co najmniej dwóch godzin z tą czynnością.

Żeby było jasne – WHO w swoich wytycznych dotyczących kąpieli noworodka sugeruje opóźnienie tejże o 24 godziny od porodu – chyba że nie jest to możliwie ze względy na kwestie kulturowe to wówczas sugeruje odczekanie co najmniej 6 godzin.

To wszystko jest bardzo ciekawe w kontekście zmian jakie zaobserwowałam na przestrzeni lat – po porodzie Pierworodnej zabrano ją do kąpieli chwilę po zakończeniu kontaktu skóra do skóry (ja brałam prysznic, ją kąpali). 6 lat później po narodzinach Wikinga nikt nie kąpał go pierwszego dnia i dopiero drugiego położna zapytała czy życzę sobie by go wykąpać czy jeszcze czekamy. Wiem jednak że to wciąż nie jest złoty standard i nadal są szpitale, które funkcjonują na zasadzie kąpiemy noworoda najszybciej jak się da.

Myślę też że takie badania są wbrew pozorom pomocne nie tylko dla tych par mam-dziecko, które dopiero zaczną przygodę z karmieniem, ale też dla tych, które swoją przygodę zakończyły dawno temu i to dość szybko lub dla których początki tej przygody to była mozolną droga przez mękę. Czemu? Bo ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka i być może spotykane jeszcze niedawno nagminne upodobanie do kąpania noworodka rychło po porodzie było jednym z tych ziarenek, które waszą drogę mleczną uczyniły wyboistą. Dobrze, że to wszystko się szybko zmienia.

DiCioccio i wsp., 2019.  Initiative to Improve Exclusive Breastfeeding by Delaying the Newborn Bath

Autorka książki Pierwsze lata życia matki i współautorka Wspieralnika rodzicielskiego. Od niemal dekady przybliża rodzicom badania związane z tematami okołorodzicielskimi - nie po to by im doradzić, ale po to by ich ukoić. Czekoladoholiczka, która nie ma absolutnie żadnego hobby. Poza spaniem rzecz jasna. Pomysłodawczyni nurtu zabaw Montesorry, a także rodzicielstwa opartego na lenistwie. Prywatnie mama trójki dzieci.

11 komentarzy

 • Odpowiedz 26 lutego, 2019

  Nika

  W Holandii syn wykąpany w 4 dniu życia – wcześniej pielęgniarka połogowa (kraamzorg) stwierdziła, że za mocno traci na wadze by go jeszcze kąpielą męczyć. Córka – w 3 dniu, kilka lat wcześniej. Ale tu też inne warunki – tego samego dnia po porodzie jest już się w domu.

  • Odpowiedz 28 listopada, 2019

   Mimbla

   W moim szpitalu (Warszawa, Praski) nikt w ogole noworoda nawet nie chcial prac ;). Zostal uprany po 2 dniach, u nas w domu.

 • Odpowiedz 26 lutego, 2019

  Alicja

  Moich obu synów obmyto po dwugodzinnym kontakcie skóra do skóry. Obaj w trakcie porodu się załatwili, więc zastanawia mnie, czy nie trzeba jednak dziecka szybko obmyć z kupki i krwi? Taka kupka może chyba wywołać odparzenia… Mieli potem ciągle trochę mazi na sobie i dopiero następnego dnia byli umyci dokładniej.

  • Odpowiedz 1 marca, 2019

   wisznu

   Otóż to. Nasze drugie dziecko miało kąpiel na drugi dzień i już było widać początki odparzeń pod pachami. Ale fakt, że lepiej poszła sprawa karmienia piersią niż przy pierwszym. Ale znowu – tu była sprawa złożona, bo pierwsze trafiło do szpitala dziecięcego zaraz po porodzie. I z mamą się widziało dopiero na trzeci dzień. I myślę, ze samo mycie tu już większego znaczenia nie miało…

 • Odpowiedz 26 lutego, 2019

  Ola

  Czy znalazlas moze zalecenia albo badania mowiace o kapieli noworodka w przypadku zielonych wod plodowych (smolka wydalona jeszcze w macicy)?

  • Odpowiedz 6 marca, 2019

   Michalina

   Moja corka wykapana dopiero po 2 tyg., zielowe wody plodowe.
   Niemcy 🙂

 • Odpowiedz 26 lutego, 2019

  Kasia

  Mieszkam w Szwajcarii i tu rodzice decyduja, kiedy wykapac noworodka. Obu synkow wykapalismy, zgodnie z zaleceniami poloznej, jakis tydzien po narodzinach (i pierwszy byl kp 23 miesiace, a drugi juz 16 miesiecy i konca nie widac), takze cos w tym jest ?

 • Odpowiedz 27 lutego, 2019

  Alina

  W szpitalu w którym rodziłam obu moich synów (2016 i 2019), noworodków z założenia się nie kąpie. Czyli pierworodny kąpiel zaliczył w 5 dobie, a młodszy w 3 🙂 jak już było w domu

 • Odpowiedz 27 lutego, 2019

  Milena

  Ciekawe badanie. My naszego syna umyliśmy dopiero w 5 dniu życia, już w domku (oczywiście twarz i miejsca intymne myliśmy na bieżąco) W szpitalu sukcesywnie odmawiałam kąpania, na co personel reagował różnie. Ale to był nasz wybór i już przed porodem wiedzieliśmy, że nie chcemy kąpieli a po tym, że poród zakończył się niespodziewanie CC i byliśmy pozbawieni kontaktu SDS, tym bardziej nie chcieliśy prędko z niego zmywać mazi płodowej.
  Jestem bardzo ciekawa czy to rzeczywiście mogło mieć wpływ na karmienie bo z małymi przebojami na początku, to w zasadzie bez komplikacji i bez dokarmiania MM karmiliśmy się dwa lata.

 • Odpowiedz 4 marca, 2019

  Ola

  Czy zetknelas sie z badaniami lub zaleceniami dotyczacymi czasu pierwszej kapieli w przypadku urodzenia z zielonych wod (smolka wydalona jeszcze w macicy)?

 • Odpowiedz 24 stycznia, 2020

  Ewelina

  Hmm moj synek byl wylapany dopiero w 5 dobie po porodzie i nic sie z jego skora z tego powodu zlego nie stalo, nie mial niemilego zapachu a z laktacja pomimo porodu cc nie bylo zadnych problemow od poczatku.. wrecz ciagle mam nadwyzki i nie odczuwamy kryzysow laktacyjnych w zaden sposob 😉 ale ciezko powiedziec czy to ma jakikolwiek wplyw, za to ma na pewno to ze pomimo cesarki malutki od razu po porodzie trafil ze mna na pooperacyjna i byl dostawiony do piersi i zapoznawal sie z nia tyle, ile tylko chcial a ze byl silny to chcial mocno i dzialal ostro 🙂

Leave a Reply