Pomysły na zabawy na długie zimowe wieczory.

Jak wiecie, nie lubię się bawić z moimi dziećmi. Znaczy lubię, ale nie w te zabawy w które oni najczęściej chcą się bawić. W związku z tym wizja długich zimowych wieczorów spędzonych w asyście mojej dwójki nieco mnie przerażała. No bo co my do diaska będziemy robić? Szczęśliwie nauka znajduje odpowiedzi na wszystkie moje bolączki, a tym razem nauka objawiła nam się pod postacią… Kapitana Nauki, podsuwając nam kilka nomen omen kapitalnych pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem, tak by był on satysfakcjonujący również dla rodzica. A co w tym wszystkim najlepsze każda z poniższych zabaw w fajny, naturalny i niewymuszony sposób uczy berbecia czegoś istotnego! A na końcu wpisu – niespodzianka dla was – konkurs w którym do wygrania będą produkty z wpisu 😉

1. Pamięć: Pierwsze starcie
Z dzieciństwa mam jedno bardzo silne wspomnienie – jesteśmy u babci na wakacjach, a moja kuzynka przywozi ze sobą grę memory (kto miał? kto grał?). Tak nas to wciągnęło, że grałyśmy w zasadzie całe wakacje. Ku mojemu zdziwieniu – ponad dwadzieścia lat później – gra wciąga równie mocno. Po pierwsze w końcu to jakaś okazja by wysilić ten pogrążony w stagnacji matczyny mózg. Po drugie świetnie jest obserwować jak dziecię kombinuje gdzie co leży, jak cieszy się z wygranej albo jak nie poddaje się po przegranej i w kolejnej rundzie podwaja wysiłki by tym razem wygrać.

memory

Zestawów do gry w memory jest na rynku cała masa, ale te od Kapitana Nauki wyróżniają się kilkoma ważnymi szczegółami. Przede wszystkim to nie są zwykłe memory – to memory, które mają stopnie trudności. Można więc grać w trzech wariantach:

 • gra podstawowa, czyli zwykłe znajdowanie par
 • gra na spostrzegawczość – pary nie są identyczne, tylko różnią się kilkoma szczegółami w związku z czym po odkryciu pary gracz musi wskazać jeszcze te szczegóły – jeśli mu się nie uda, para przepada.
 • gra na refleks – gdy któryś gracz odkryje parę to zadaniem wszystkich uczestników staje się jak najszybsze wskazanie różnic – ten kto zrobi to jako pierwszy zabiera parę.

Po drugie karty są DUŻE w związku z czym kiedy małe łapki kilkulatka rozwleką je po całej chacie (a że rozwleką, macie jak w banku) to łatwo będzie je znaleźć. Są też bardzo solidnie wykonane i nawet Głodorodnemu nie udało się ich jeszcze nadgryźć 😉

Do wyboru są dwie wersje gry – „Co robimy” i „Zwierzyniec” (klik).

A co gdy masz jeszcze młodsze dziecko? Cóż… od TEGO wpisu nic się nie zmieniło. Nadal jestem fanką papieru, ale gdyby celuloza w tej formie już się waszemu dziecięciu przejadła to możecie mu dać karty obrazkowe dla maluchów – ot choćby jedne z tych – klik.

Czego to uczy? Koncentracji, spostrzegawczości, zapamiętywania, czerpania radości z gier niezwiązanych z elektroniką.

A czy jest jakiś bonus? Jest! Jak już położycie dzieciaki spać to zagrajcie sami ze sobą. Moja rywalizacja z Wirgiliuszem podczas grania w memory wznosi się na wyżyny absurdu. Można sobie pokazywać język i robić złośliwe docinki typu „ojojoj widzę, że się zapomniało gdzie leży karta ze słoniem, starzejesz się chyba” – po 12 latach sielanki takie wieczory są jak czarujący powiew świeżości!

A po ile te memory i gdzie można je nabyć drogą kupna? A TU można sprawdzić i nabyć.

2. Kolorowa olimpiada znana jako kto pierwszy ten się najbardziej zmęczy
Jak już wam się znudzi siedzenie i granie w memory to dobrze jest rozruszać kości. Jak? Ot urządzając zawody „kto pierwszy znajdzie coś w kolorze”. Losujecie kolor ze specjalnego zestawu kart Kolory, a potem biegniecie szukać czegoś dokładnie w tym kolorze. Zabawa jest przednia bo my naprawdę biegamy na wyścigi. Trzeba tylko uważać bo można się zatracić za bardzo i się ukrzywdzić – ja ostatnio rzucając się na ziemię by jako pierwsza dotknąć idealnej zieleni rozwaliłam sobie spodnie na kolanach. I kolano. Spodni mi bardziej żal. Ładne były.

koloryPrzykładowe karty Kolory – są naprawdę śliczne – kolory są żywe i intensywne, a obrazki słodkie i bardzo realistyczne. My przy okazji mamy lekcję angielskiego – karty występują bowiem w dwóch wersjach językowych

kolory2A tak parujemy kolory. Spuście zasłonę milczenia na moją zakurzoną świeczkę.

A co gdy masz jeszcze młodsze dziecko? Ono biega za wami, a ubaw ma równie duży jak starszak. No i kolorów się uczy przy okazji.

Czego to uczy? Emmm kolorów? W dwóch językach. No i spostrzegawczości połączonej z szybkim reagowaniem.

A czy jest jakiś bonus? Jest! Nawet trzy są:

 • od wybiegania dzieci się szybciej męczą
 • od wybiegania Ty chudniesz. Albo ciężko dyszysz. Jedno z dwóch – zależy od kondycji.
 • do kart dołączona jest książeczka w której są propozycje innych „karcianych” zabaw. Mnie się bardzo podoba dzielenie kolorów na smutne i wesołe. Fajnie pokazuje świat z perspektywy dziecka!

A po ile te karty i gdzie można je nabyć drogą kupna? A TU można sprawdzić i nabyć.

3. Emocjonalni aktorzy ze spalonego teatru.
Siadacie w kółeczku albo przed lustrem i strzelacie miny. Smutną, zachwyconą, przerażoną, zaskoczoną i tak dalej. Dla dzieciaków genialna lekcja, która ułatwi im nazwanie, skatalogowanie, a przez to w przyszłości także opanowanie emocji nimi targających. A dla rodziców świetny trening… mięśni. Tak właśnie – mięśni! Co z tego, że mięśni twarzy? Trening to trening, przecież. A po treningu co się należy? No co? No czekolada się należy!

Świetny punkt wyjścia do rozmowy o różnych emocjach (o tym jak ważne jest rozmawianie o emocjach pisałam chociażby TU) i zabawy w aktorów stanowią karty EMOCJE. Każda karta to zdjęcie postaci, którą targa jedna z emocji (niektóre oczywiste, niektóre bardziej skomplikowane). Na odwrocie karty znajduje się wyraz dźwiękonaśladowczy związany z daną emocją (np. wrr dla gniewu), więc przy okazji robienia min można wydawać masę wesołych dźwięków co, jak wiadomo, dzieciaki uwielbiają.

emocje6 z 17 kart, zgadnijcie która najbardziej lubią moje dzieci? 😉

Strasznie fajnym wariantem tej zabawy jest losowanie emocji i rozmawianie z dzieckiem na temat tego jak zareaguje gdy zobaczy kogoś w takim stanie. Niesamowicie jest przekonać się jak to widzi dziecko. Co więcej to w pewnym stopniu pokazuje jakiej reakcji maluch oczekuje na… własne emocje. W książeczce dołączonej do kart znajdziecie jeszcze kilka innych ciekawych inspiracji do zabaw związanych z emocjami

A co gdy masz jeszcze młodsze dziecko? Ono bawi się z wami. Kiedy wyciągamy kartę Drugorodny też próbuje naśladować to co robi postać na niej przedstawiona. Wkłada w to absolutnie całe serce i bardzo pociesznie jest obserwować jak bardzo się stara.

A czego to uczy? Jeszcze pytacie??

A czy jest jakiś bonus? Jest! Gdy macie w domu tak ciche dni, że nawet dogryzanie sobie podczas grania w memory nie wchodzi w grę to możecie pokazywać sobie karty emocje żeby dobitnie acz bez żadnego słowa pokazać tej drugiej osobie co o niej myślicie.

A po ile te karty i gdzie można je nabyć drogą kupna? A TU można sprawdzić i nabyć.

4. Głowołamacze
Tak po prawdzie to nie sądziłam, że ta aktywność młodą tak wciągnie, ale słowo honoru – gdy dotarły do nas zagadki obrazkowe ona przez bite 3 doby nie mogła się od nich oderwać. Rozwiązywaliśmy cały czas, aż do znudzenia (mojego, nie jej!). Teraz jako że zagadki mieszkają z nami już od jakiegoś czasu nie są tak intensywnie eksploatowane, ale i tak co któryś wieczór spędzamy na rozwiązywaniu ich. Trzeba jednak robić przerwy bo po jakimś czasie młodzież zna odpowiedź nawet bez pytania, ale wtedy dobrze jest drążyć i prosić by dzieć uzasadnił odpowiedź. Wesołych rzeczy można się dowiedzieć.

Do wyboru są dwie wersje zagadek – łamigłówki i zabawy logiczne. Młoda lubi tak samo i jedne i drugie, ale moim zdaniem logiczne są fajniejsze. Sami rozumiecie – logika rządzi! Zagadki przeznaczone są dla dzieci od 3 do 5 lat. Pytania są o różnym stopniu trudności, niemniej Pierworodna lat 3 i 10 miesięcy radzi sobie z nimi całkiem nieźle więc podejrzewam, że dla rozgarniętego 5 latka zagadki mogą być ciut za łatwe, ale dla 3-4 latka są jak znalazł.

zagadkiWłaściwie to są trzy wersje zagadek bo jest jeszcze wersja po angielsku, no ale my jeszcze do tego poziomu nie dotarliśmy.

Fascynujące jest natomiast to, że czasem kiedy mi się wydawało, że pytanie będzie dla małej super trudne ona rozwiązywała je bez mrugnięcia oka, a kiedy mi się wydawało, że co to w ogóle za głupie pytanie przecież nawet dwulatek na to odpowie to okazywało się, że dla niej to jest jakaś czarna magia. Ot zobaczcie sami:

trudne sprawytrudne sprawy2To są proszę państwa pytania nie do przejścia (?)

Ale już to pytanie, nad którym ja głowiłam się ładną chwilę, było dla niej… proste:

łatwe

A co gdy masz jeszcze młodsze dziecko? Masz problem, bo ono za wszelką cenę też chce mieć zagadki i je rozwalać.

A czego to uczy? Logiki! Analitycznego myślenia, spostrzegawczości, słuchania, koncentrowania się.

A czy jest jakiś bonus? Jest! Zagadki re-we-la-cyj-nie sprawdzają się w podróży, dzięki czemu oszczędzacie sobie tysiąca pytań z serii „a kiedy będziemy na miejscu”. Serio! Mamy to wypróbowane – zagadki jeżdżą z nami wszędzie. Ostatnio nawet się po burżujsku Pendolino się przejechały.

pierworodna

A po ile te zagadki i gdzie można je nabyć drogą kupna? A TU można sprawdzić i nabyć.

Wśród produktów pod dowództwem kapitana Nauki znajdziecie jeszcze masę perełek – dla maluszków, dla przedszkolaków i dla dzieci w wieku szkolnym. Przedstawione powyżej pomysły na zabawy to jedynie nasze wariacje na temat niektórych produktów. Możliwości jest jednak znacznie więcej – do każdego zestawu kart dołączona jest książeczka z informacjami dla opiekunów i pomysłami na inne zabawy. Nie bez znaczenia jest też to że Kapitan Nauka jest w pełni polskim produktem! Cały asortyment znajdziecie TU, możecie też śledzić ich profil FB

Karty mogą też służyć do nauki czytania – ja się tam nie nadaję do takich aktywności bo nudzą mnie śmiertelnie, ale Wirgiliusz siedzi z młodą i pokazuje jej literki. A jak już się pouczą, to karty zamieniają się w produkty dostępne w warzywniaku Pierworodnej. Albo sklepie zoologicznym – zależy od kart 😉

Konkurs – wiedza na horyzoncie!

Razem z Kapitanem Nauką mamy dla was 5 zestawów produktów, które pomogą wam nie nudzić się w długie, zimowe wieczory. Laureaci będą mogli wybrać czy wolą

ZESTAW MALUCHA

W skład, którego wchodzą karty EMOCJE, KOLORY W JĘZYKU ANGIELSKIM i TRANSPORT:

zestaw malucha

lub

ZESTAW PRZEDSZKOLAKA

W skład którego wchodzą Zabawy logiczne – zagadki obrazkowe oraz Memory na 3 sposoby:

przedszkolak

Co zrobić by wziąć udział w konkursie? Ano to co zawsze u nas, czyli:

1a. Polubić i udostępnić (publicznie!! trzeba zaznaczyć na dole przy udostępnianiu taką kulę ziemską) na swojej tablicy na Facebooku ten post (klik)

LUB

1b. Jeżeli nie masz Facebooka/nie chcesz udostępniać – zostać subskrybentem naszego newslettera (jeżeli już subskrybujecie nie musicie zapisywać się ponownie).

ORAZ

2. W komentarzach pod tym postem na blogu udzielić odpowiedzi na naszą tradycyjną zagadkę matematyczną. Tym razem zadanie jest banalnie proste:

Rozwiąż równanie (lub strzel dowolną liczbę 😉

(urodziny Drugorodnego* + urodziny Dankosyna*) – liczba wyrżniętych** zębów Dankosyna =  X

* w to miejsce podstawiamy sumę liczb tworzących datę urodzin. Dla przykładu, jak ktoś się urodził 13.04.1979 to sumuje to tak: 13+4+1979 = 1996 – volia!

** zęby w połowie wyrżnięte też się liczą

Dla ułatwienia podpowiemy, że liczba ta mieści się w przedziale między 4000 a 4200

Wygrywa te pięć osób, które będzie najbliżej prawidłowej odpowiedzi. Jeżeli osób, które trafią będzie więcej będzie obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Odpalajcie zatem kalkulatory i koncypujcie ile-by-to-mogło-być albo… wpisujcie po prostu dowolną liczbę ze wspomnianego przedziału – dajcie szczęściu szansę! Powodzenia!

Na Wasze komentarze czekamy do 08.12.2015 do godziny 23.59. Jedna osoba = jeden komentarz! Wyniki podamy do 13.12.15 w tym wpisie. Prosimy o uzupełnianie pola e-mail przy dodawaniu komentarza – nie będzie on widoczny dla pozostałych czytelników, a nam ułatwi skontaktowanie się z laureatami. Jeżeli laureat nie skontaktuje się z nami i nie poda adresu do wysyłki nagrody do 17.12.15 do godziny 23.59 nagroda przechodzi na kolejna osobę. Wysyłka nagrody wyłącznie na terenie Polski. Uwaga! Komentarze na blogu są moderowane – jeśli komentujesz u nas pierwszy raz, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem. Czasem w zalewie spamu możemy przez przypadek jakiś komentarz przeoczyć – jeżeli Twój komentarz nie pojawi się w ciągu 24 godzin daj nam proszę znać.

WYNIKI KONKURSU

Bardzo dziękujemy wszystkim za licznym udział – jesteście superowi! Prawidłowa odpowiedź to 4079 – i taką odpowiedź podało dokładnie 5 osób!

 • Kari
 • Tomek
 • Marta B
 • Kura z magistrem
 • Kasia B.

Zwycięzcom gratulujemy serdecznie i prosimy o przesłanie na adres kontakt@mataja.pl danych do wysyłki nagrody, informacji o tym który zestaw wybierają (malucha czy przedszkolaka) oraz screenu z udostępnienia postu konkursowego lub podanie maila którym subskrybujecie nasz newsletter.

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Edgard

Autorka książki Pierwsze lata życia matki i współautorka Wspieralnika rodzicielskiego. Od niemal dekady przybliża rodzicom badania związane z tematami okołorodzicielskimi - nie po to by im doradzić, ale po to by ich ukoić. Czekoladoholiczka, która nie ma absolutnie żadnego hobby. Poza spaniem rzecz jasna. Pomysłodawczyni nurtu zabaw Montesorry, a także rodzicielstwa opartego na lenistwie. Prywatnie mama trójki dzieci.

304 komentarze

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Hela

  niech będzie 2020 🙂 tak ładnie wygląda 🙂

  • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

   Hela

   o rzesz źle przeczytałam schemat daty urodzin 😛 mogę trochę zwiększyć liczbę do 2112 😀 poprzednia jest zdecydowanie zaniżona i proszę o jej unieważnienie 😀

   • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

    Hela

    mój mózg już dziś nie pracuje 🙂 4114 ostateczna wersja 😀 przepraszam za zamieszanie

  • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

   Ernika

   Szczelam! 4068? 😀

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Kasia Neszpla

  To ile by to mogło być? no to powiedzmy, że 4042. Zgadłam? 😛

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Asia Wybraniec

  4048 ? 😀

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Agata L

  Hmmm … 4117 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  iwa

  Być może jest to 4120? 🙂 pozdrawiam!

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Bogna

  A więc z moich obliczeń wynika, że to 4199 !
  Żartowałam, to był strzał 🙂
  Ale jeśli celny to Zestaw Malucha byłby dla nas superrr 🙂
  Pomysły inspirujące, zwłaszcza zabawy rodziców – my ostatnio z partnerem robiliśmy zawody na strzelanie z zabawkowego łuku do witryny w salonie 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  zmora

  4182

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Aga

  Hm….. Niech będzie 4040! O!

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Magda

  4060, Zestaw dla maluchów, date urodzin Danki synka znam bo to też mojej córki urodziny, więc liczba zębów też się może zgadzać, próbowałam liczyć, ambitnie podeszłam do zadania 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Karolina Bohr

  4139 tak w zaokrągleniu :p

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Iwona

  No to idąc za przykładem mojego młodszego potomka obstawiam 4066 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Mania

  4113, niech będzie:)

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Kinga

  4168 oby celnie 😉

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  MagdaD

  Nie mam dokładnych danych, by policzyć (a TAK to lubię), pozostaje więc strzelać: 4099 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Magda

  Hmm, 4062, mój pin do karty to niech będzie

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Kasia B.

  A ja obstawiam 4079 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Mali

  4154?

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Kura z magisterem

  Liczę i liczę i wychodzi mi 4079 😀 najchętniej połączyłabym memory i kolory 😉 ale niech będzie zestaw przedszkolaka 😀

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Pani Matysiakowa

  4163 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Lidia

  4040

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  malinka

  4176 😀

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Elen

  4158

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Anonim

  4195 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Agnieszka

  4096!

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Karolina

  Hmmm może 4078?

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Magda

  4067 ?:-)

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Julita G.

  4080

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Gabi

  Obstawiam 4065 :-)))

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Asia Z.

  Ja obstawiam 4059.

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Maja Jadwiga

  4094

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Anonim

  4042-to mój numer

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  edyta

  4065 ☺

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Marta

  4199 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Sylwia

  Typuje 4042

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Boberek

  4167 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Mama Olitkowa

  4064 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Doriana

  4116

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  aga

  4018 🙂 na stówę

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Adriana B.

  4083

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Na Ta Lia

  4033 😀

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Ola la

  Oczywiście że 4186. 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Małgosia

  4075 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Agnieszka

  Bardzo fajne propozycje gier. Moja Mała jest jeszcze za mała, ale większość z tych gier mogłabym dostosować do jej wieku, choć nie koniecznie zgodnie z zalecanym zastosowaniem 😉 np do nauki zwierzątek 🙂

  uwaga strzelam! pif paf ta daam 4128

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  klara

  4128
  chyba jeszcze nie było? 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Asia

  Mnie wyszło ze to 4054!

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Mama majagody

  4062 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  agaN

  To na pewno 4061 ! 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Roma

  strzelam, że 4047 😛

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Kaśka ChT

  stawiam na 4076 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  rysiowa

  4093

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Iza

  Koncypowałam i koncypowałam…aż wreszcie doszłam do liczby 4052. Z Panią Matematyką (jak i z każdą moją matematyczką) to my się nigdy nie lubiłyśmy, więc tym bardziej liczę, że ta ciężka koncypownicza praca się opłaci! 😉

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Monika

  Jeśli się nie pomyliłam to 4136.?? ;))

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Monika

  4114

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Asia

  4084

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Karolajna

  4071? 🙂
  Pozdrawiam!!

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Justyna

  4125

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Gosia

  480

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Ania_MT

  Z moich wyliczeń wynika że 4112;)

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Joanna

  4158 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Gosia

  4080, sorki ktoś (Troll może?) zjadł mi zero, ta odpowiedź się liczy

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Aleksandra

  4106 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  alicjajer

  4123

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Justyna

  4073

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  MAMA HANI

  4044 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Marta B

  4079

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Anonim

  4067 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Marta Julkowa

  4184

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  ola

  To i ja postrzegamy, a co! 😉 4188
  I zestaw przedszkolaka będzie idealny, choć i maluch brzmi sympatycznie dla starszakow 😉
  No dobra, liczy się zabawa 🙂
  Ps. Gdzie Ty widzisz kurz na swieczce?
  Ola

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Basic

  4110

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Ag

  4012 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Cytrynna

  4084

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Anonim

  hmmmm…..może uda się ustrzelić wygraną 🙂 4199

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Magda

  4093

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Jas

  4054

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  M&M&M&M

  4107

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Joasia

  a czy nie moze byc tak ze kazda odpowiedz jest na swoj sposob prawidlowa ??? 🙂
  jak dla mnie 4050 te obliczenia „pi razy oko” wynosza:)

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Kasia

  To może 4032?? 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Jasmina

  4111? Zestaw malucha 😉

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  mmmm

  jak dla mnie to 4063 :>

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  azetka

  4078 😉

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Wiesia

  Strzelam 4003 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  LAXIE

  Jak nic wychodzi mi 4077 😉

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Matka Francesca

  Aż sobie rozpisałam na kartce to równanie 🙂 Dodam, że wcześniej nie podglądałam jaki wynik wyszedł konkurencji. A co …. sama sobie z tym poradzę! No i wyszło: 4055,5.
  I co? Czy mój dumny tytuł Gminnego Mistrza Matematyki z 2 klasy podstawówki jest nadal aktualny??? I hope so 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Łukasz

  4015 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Szpilka

  4097

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Natalia

  4076

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Karol

  4098 😛

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  mari

  4103 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Inezka

  4080- tak pi razy oko wyszło z szacunków 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Megustaf

  4067

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Ania

  4313 🙂 trzy razy liczyłam i wyszło to samo

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Patuniaka

  Miało być 4059 ale już padło
  Więc niech będzie 4058 bo pewnie nie może się powtarzać

  P.S. Pragniemy zestaw malucha

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Paulina

  4137:)

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Joanna Perlinska

  obliczone kalkulatorem w głowie więc mogłam coś pokręcić 😉 4003

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Metis

  4198

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Beata

  4017

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Neurona

  obstawiam 4044 🙂

  • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

   Neurona

   nie mogą się powtarzać? prześledziłam dotychczasowe rekordy, od czego pękają mi oczy 😉 i zmieniam na 4144 🙂

   • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

    alicja

    Oczywiście że mogą się powtarzać 😉 do wygrania jest 5 nagród 😉

    • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

     neurona

     Ok, to pozostaje przy pierwszym wyborze ;))) ulubiona liczba to 44, moze sie poszczesci. Danych dokladnych nie znam ale chyba 4044 jest blisko 🙂 dzieki!

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Aneta

  4102 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Karolina D.

  4178 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Marta

  na pewno 4056,7, na pewno, na pewno, na pewno, na pewno 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Hania

  4100 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Sabina

  Moze 4188;) i zestaw z kolorami i emocjami chetnie;)

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Agulec

  A może 4078?

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Jagoda

  z moich wnikliwych obliczeń wychodzi, żeeee….4064 😀

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  marta

  4060??? Zestaw przedszkolaka byłby supeeeer!!! 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Mamman

  4107

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  mat

  4053

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  mat

  4055

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  monika

  4050 😛

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Bobo

  4056

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Monia

  To jest 4152. Na bank!;)

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  magda

  4050 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  marta kordys

  4112

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Szania

  4136 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Ewelina

  4052? 🙂

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  AgaPe

  Stawiam na 4061

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Lidia

  4075

 • Odpowiedz 1 grudnia, 2015

  Mamuszka

  4113 😀 zestaw przedszkolaka 😀

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anonim

  4068

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ter

  4068. Zestaw przedszkolaka:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Asia

  A ja myślę, że to będzie 4198.5. pozdrawiam. Dziękuję za inspiracje na mikołajki 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Andzia

  A nam się zdaje, że chodzi o liczbę 4144

  Bardzo nam się podoba zestaw dla malucha

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Marta

  4075:) zestaw przedszkolaka bylby super prezentem:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Karolina

  4051 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ania

  4125

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Iwona

  4150

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anonim

  4064

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Majka

  4064

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  ALicja

  Obstawiam 4120 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Dagmara

  4117

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Filemoni

  4057 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Pępuszek

  4067 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Monika

  4147 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Karolina

  4080 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Aga

  4108 😀

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anna

  4050…

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  K. K.

  4051

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  KasiaL.

  4041

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Larolajna

  Witam, strzelam 4050 ;), pozdrawiam

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Katarzyna

  4061 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  moniun

  Policzyłam i wyszło mi 4001!:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Magda

  4195 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Bebe

  4004 i rośnie! 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Karolina woźniak

  4333

  • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

   Karolina woźniak

   oj miało być 4033,przepraszam

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ada

  4058:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Michalina

  Obstawiam 4087! 😀

  I nie wiem, może mi się ciąża na oczy rzuciła, ale ja nie widzę, jak bum cyk cyk, żadnego kurzu na tej świeczce…?

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kasia BD

  A teraz zgaduj zgadula ile ząbków może mieć ten malec 🙂

  Obstawiam 4077 ! (oczywiście nie jako liczbę zębów 🙂

  Mam w domu i przedszkolaka i malucha, ale z chęcią dostałabym zestaw maluszka 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Asik

  Na pewno 4063 🙂 Zestaw przedszkolaka będzie idealny

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  paka

  Z moich wyliczeń wynika, że 4063 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Tomek

  4079

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  gwzdk

  4098

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  bartek

  4037

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  bartek

  4113

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Joanna

  4113:-) Pozdrawiam

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  mysza

  4113 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kaśka

  4103

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Paulina Elsner-Piechocka

  4068:) zestaw dla malucha

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ala

  Strzelam 🙂 4054 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  weronikaP.

  Coś koło 4086:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Julia

  4095

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Agata

  4094 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Magda

  4001 ojj mamy ogromną chęć na zestaw malucha

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anonim

  4061 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Magda

  4200

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Mama Jana

  4061 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Dominik

  4113

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Jerzyj

  4045

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  matka Patka

  4019:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  AGA

  4126

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  AGNIESZKA

  4049

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Natalia

  4087 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anonim

  4053. Tak właśnie wyliczylismy

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anonim

  4055

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kinga Wó

  4175

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Elusiak

  No to może 4054

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Carla

  Mózg mi się przegrzewa. Niech będzie, że 4123 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Agata

  Moja intuicyja podpowiada mi, że może to być 4153,hmm pewnie nie, ale nie zaszkodzi spróbować ;)jeżeli jakimś cudem by się udało prosimy z synkiem o zestaw maluszka!
  PS.świetny wpis. Jak zawsze z resztą.

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Alicja Biernat

  4049
  Zestaw malucha 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  joanna

  4051

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Beata s

  Stawiam na 4058

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kari

  4079!

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Mary

  4061

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Asia P

  4057.;-)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kiecha3

  Nie będę was prześwietlać – strzelam 4040!!

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Dorota

  4013? Ile Danoksyn moze miec zabkow? Przeciez madrosci napewno nie;)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Agnieszka

  Po zebraniu danych dostępnych na blogu i ich wolnej interpretacji strzelam 2067:-)
  Mój przedszkolaczek (i nie ukrywam, że matka też) miałby ogromną frajdę z wygranej 🙂

  • Odpowiedz 9 grudnia, 2015

   Aga

   4067 oczywiscie miało być 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kate

  4062

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Magdalenka

  A właśnie, że 4035

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Basia

  stawiam na 4044:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Madzialena

  4073

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ala

  Stawiam na 4058 !
  FB nie mam, zapisuję się na newsletter chociaż i tak wchodzę tu codziennie. Tak bym chciała coś wygrać 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Agnieszka

  Strzelam 4057, dobrze? 🙂

  • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

   Agnieszka

   ach, a jakby się udało jakimś cudem to ten zestaw przedszkolaka byśmy woleli 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Naiya

  4010?

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Gosia

  4143 niech będzie 🙂 zestaw maluszkowy

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Marta

  4152, a co! 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ania

  4068

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Agata

  4148

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Natalia

  oby to był złoty strzał: 4173 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Luki

  4124

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kashkah

  4070

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Achszoj

  Koniecznie 4084 w dwóch kombinacjach wyszłą mi ta sama liczba, to musi coś oznaczać! chyba…:) pzdr
  PS: zestaw malucha oj by nam się przydał!

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Majetta

  Po długich kalkulacjach 4075 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  KAMI

  4057:)

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Emilia

  4109 🙂 Mam nadzieję, że się udało 🙂 Zestaw malucha by nas bardzo ucieszył 🙂 Pozdrawiam serdecznie

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  m.

  4021???

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Monika

  4042 😉

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  balbina

  4121

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Mama Ewci

  A może… 4196? Nawet jeśli nie, to miło było postrzelać. 🙂 P.S. Uwielbiam kreatywne zabawy, a memory kocham od dziecka!

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Olka230382

  4135

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Jola

  Niechaj będzie: 4055. W wychowaniu rocznych bliźniaków na pewno zestawy dla malucha Kapitana Nauki pomogą. Wygrałam? 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Natalia Tendi

  4088??? sądzę, że córce spodoba się zestaw malucha

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ania

  To i ja, mój typ: 4187

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  KML

  4086

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Oliwia Wiatr

  4084

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  alicja

  4086

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Danka

  Hmm a może 4082…

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Marta

  4043

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Groszek

  4188

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  jola

  4052 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Dorota

  4082

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kris

  4084

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ilona

  4082

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Kashi

  4017 😀

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Asia

  4067

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Karola

  4178? 😉

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anonim

  4062 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ewela

  Obstawiam 4063 😉

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Angela

  4058

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Magdalena

  4100

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Asia

  Ja obstawiam 4044, a jak miałam szczęście, to wybrałam zestaw malucha. 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Ewelka

  wynik wg wyliczeń to 4102

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Anonim

  4081 🙂 nam się marzą zabawy 2+ 🙂

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Agulec

  Mój skonany jeszcze matematyczny mózg obstawia coś około 4060.

 • Odpowiedz 2 grudnia, 2015

  Iza

  Niech będzie – 4077 :):):)

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Schatten

  4101

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  iga

  a mi wychodzi, ze na pewni 4131!

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  iga

  a mi wychodzi, ze na pewno 4131!

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Ania

  Coś mi mówi, że to będzie 4072 🙂

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Anka

  4080!

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  GosiaK

  A niech będzie 4058 i tego będę sie trzymać

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Kasia

  4101?

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Caroll

  4052

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  dorka

  wyliczyłam: 4097 😉

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Sylwia

  4064

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Ews

  4064!

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Monika

  4099!
  super zagadka;)

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Magda

  Strzelam-4199 😀

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  BEATA

  4174 🙂

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Patrycja

  4093

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  Emila

  4051 😀

 • Odpowiedz 3 grudnia, 2015

  koryntia

  Może 4115..

 • Odpowiedz 4 grudnia, 2015

  k

  Nie moge znalesc daty urodzin Dankosyna oprócz mies i roku. A te zeby to u obu panow? Narazie mam 4065 + dzien ur Dankosyna i – zebiska 🙂

 • Odpowiedz 4 grudnia, 2015

  Ruda malpa vel Magda

  4170

 • Odpowiedz 4 grudnia, 2015

  Sybilla

  4078

 • Odpowiedz 4 grudnia, 2015

  Basia

  4070? 🙂

 • Odpowiedz 4 grudnia, 2015

  Izabela H

  4056

 • Odpowiedz 4 grudnia, 2015

  Ika

  4017?

 • Odpowiedz 5 grudnia, 2015

  Aisulim

  4051

 • Odpowiedz 5 grudnia, 2015

  Mama nania

  4050

 • Odpowiedz 5 grudnia, 2015

  Alicja

  4105 Pozdrawiam:)

 • Odpowiedz 5 grudnia, 2015

  jagu

  4100

 • Odpowiedz 5 grudnia, 2015

  Weronika

  4164

 • Odpowiedz 5 grudnia, 2015

  Marta

  4165

 • Odpowiedz 6 grudnia, 2015

  Tomasz

  4081

 • Odpowiedz 6 grudnia, 2015

  Joanna

  Podaje hasło : okoń 🙂
  tajny numer: 4087

 • Odpowiedz 6 grudnia, 2015

  mama córek

  4098

 • Odpowiedz 7 grudnia, 2015

  kasia

  Niech będzie 4013

 • Odpowiedz 7 grudnia, 2015

  Michalina

  4152

 • Odpowiedz 7 grudnia, 2015

  ALATHI

  Niech będzie 4081. Jak się uda proszę o zestaw dla Maluszka 🙂 Juz kolejny raz sie dopisuje do listy mailingowej ale jeszcze nie dostalam od Was ani jednego maila 🙁

 • Odpowiedz 7 grudnia, 2015

  aga

  Czyżby to było 4064???

 • Odpowiedz 7 grudnia, 2015

  Kasia

  4120

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  SIkorka

  4062 🙂

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  natalia

  4115

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Beata Tarchuł

  Puk, puk… To lecimy tak 🙂 Mama jak zawsze problemy z czytaniem ze zrozumieniem ma, ale sobie tak wydedukowała i takie równania dla Mataja i Kapitana Nauki ma!
  Mój wynik to 4073.
  Walczymy i przy tym nieźle się bawimy bo z Kapitanem Nauką, nauka jest zabawą i fajną sprawą 😀 Znamy, bo jeden zestaw na razie tylko mamy i tu zadanie dla Was Mataja i Kapitan Nauka, pod spóźnionego Świętego Mikołaja dla nie znowu takiego świętego, ale bystrego Iwo, który by chyba z radości oszalał i z kartami od Was wiedzę by przyswajał 😀
  Piątki mocno zaciskamy i czary mary odprawiamy 🙂 Może tym razem to my wygramy 😉

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Olala

  4153

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  MagdaZ

  4132 A niech będzie ze dołożę wam pracy przy liczeniu prawidłowych odpowiedzi mój szczęśliwy traf to 4132 . Moje chłopaki lat 4 i 2,5 domino juz opanowali wiec pora na cos „dziecinnego”…

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Talka

  4118

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Ania

  4116 🙂

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Agulec

  No to może 4085 😉

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Iwona

  4180

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Eunika

  po researchu obstawiam 4084 🙂

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Marta

  4100 🙂

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Guzik

  4081

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Zuzanna

  4064 🙂 niestety matematyka nigdy nie była moją mocną stroną. Czas też nie 😉

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Berta

  4113

 • Odpowiedz 8 grudnia, 2015

  Madzik

  4067

 • Odpowiedz 9 grudnia, 2015

  Monika

  4095

 • Odpowiedz 11 grudnia, 2015

  Beata Tarchuł

  brawo ale zazdrościmy 😉

 • Odpowiedz 11 grudnia, 2015

  ALATHI

  Ech jaka szkoda 🙁 Moze uda sie następnym razem 🙂 Gratuluję zwycięzcom 🙂

 • Odpowiedz 12 grudnia, 2015

  Lidia

  Tak Malo brakowało gratulacje !

 • […] to zagadki obrazkowe, które stanowią rozwinięcie serii głowołamaczy o których pisałam TU. Rożnica polega na tym, że tamte zagadki przeznaczone były dla dzieci w wieku 3-5 lat, a nowa […]

 • […] stosujemy nie tylko w domu (kiedy to bawimy się z wykorzystaniem kart kolory o których pisałam TU), ale też po drodze z przedszkola/zakupów/czego tam jeszcze kiedy na moje hasło fioletowy młoda […]

 • […] z zagadkami Nie będę się rozpisywać, bo o kartach dla 4-5 latków pisałam już TU, a o wersji dla 2-3 latków TU. Karty są w podróży niezastąpione i dlatego jeżdżą z nami […]

Leave a Reply